Skip to content

51 Constitution Hill WestPrinceton, NJ 08540

Built 1980

Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
Aug 14, 2023

Property Information

Block8501
Lot1.51
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page85

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO E MODEL
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,450
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
52%
Improvement Value:$369,100
48%
Total Assessment$769,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,806+5.9%
2024$21,530+3.1%
2023$20,888-7.3%
2022$22,540+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,050,000
Sq Ft2,450DeedBook 6531, Page 1987Recorded8/22/2023

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 3728, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1980