Skip to content

55 Constitution Hill WestPrinceton, NJ 08540

Built 1980

Last Sale Price
$681,000
Last Sale Date
Oct 5, 2017

Property Information

Block8501
Lot1.55
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page85

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO F MODEL
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,593
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
50%
Improvement Value:$400,100
50%
Total Assessment$800,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,161+5.9%
2024$22,810+3.1%
2023$22,129+4.8%
2022$21,119+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$681,000

From:

To:

Sq Ft2,593DeedBook 6304, Page 1059Recorded10/23/2017

Property Built

Built

Year Built: 1980