Skip to content

58 Constitution Hill WestPrinceton, NJ 08540

Built 1980

Last Sale Price
$1,060,000
Last Sale Date
Aug 14, 2014

Property Information

Block8501
Lot1.58
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page85

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO F MODEL
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,460
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
57%
Improvement Value:$304,000
43%
Total Assessment$704,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,960+5.9%
2024$19,788+3.1%
2023$19,197-5.7%
2022$20,364+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,060,000

From:

To:

Sq Ft2,460DeedBook 6200, Page 1048Recorded8/22/2014

Property Sale

Sale
$586,850
DeedBook 3691, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1980