Skip to content

59 Constitution Hill WestPrinceton, NJ 08540

Built 1980

Last Sale Price
$835,000
Last Sale Date
Feb 14, 2024

Property Information

Block8501
Lot1.59
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page85

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO C MODEL
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,325
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
72%
Improvement Value:$159,300
28%
Total Assessment$559,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,600+5.9%
2024$16,615+3.1%
2023$16,119-9.5%
2022$17,809+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$835,000
Sq Ft2,325DeedBook 6549, Page 462Recorded2/16/2024

Property Sale

Sale
$647,500

From:

To:

Sq Ft2,325DeedBook 6178, Page 1953Recorded9/18/2013

Property Sale

Sale
$770,000
DeedBook 6097, Page 901

Property Built

Built

Year Built: 1980