Skip to content

60 Constitution Hill WestPrinceton, NJ 08540

Built 1980

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Oct 10, 2012

Property Information

Block8501
Lot1.60
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page85

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO D MODEL
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,540
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
69%
Improvement Value:$180,200
31%
Total Assessment$580,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,561+5.9%
2024$17,523+3.1%
2023$17,000-6.9%
2022$18,269+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000
DeedBook 6157, Page 1919

Property Built

Built

Year Built: 1980