Skip to content

77 Longview DrPrinceton, NJ 08540

Built 1954

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Jun 13, 2000

Property Information

Block8701
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$523,500
73%
Improvement Value:$197,200
27%
Total Assessment$720,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,192+5.9%
2024$18,118+3.1%
2023$17,578+0.8%
2022$17,441+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$369,000
DeedBook 3837, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1954