Skip to content

19 Longview DrPrinceton, NJ 08540

Built 1958

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Nov 7, 1986

Property Information

Block8701
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page87

Building Details

Building Class19
Description1SFR2GRAN
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$541,500
50%
Improvement Value:$544,400
50%
Total Assessment$1,085,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,918+5.9%
2024$27,300+3.1%
2023$26,485+0.8%
2022$26,279+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1958