Skip to content

37 Southern WayPrinceton, NJ 08540

Built 1948

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jun 30, 1999

Property Information

Block8702
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page87

Building Details

Building Class18
Description2S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$455,000
70%
Improvement Value:$192,000
30%
Total Assessment$647,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,230+5.9%
2024$16,266+3.1%
2023$15,780+10.5%
2022$14,278+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 3638, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1948