Skip to content

308 Western WayPrinceton, NJ 08540

Built 1947

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Jun 19, 2012

Property Information

Block8704
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page87

Building Details

Building Class18
Description2S F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,800
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$475,000
68%
Improvement Value:$223,700
32%
Total Assessment$698,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,415+5.9%
2024$17,384+3.1%
2023$16,866+9.9%
2022$15,345+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000
DeedBook 6150, Page 1767

Property Built

Built

Year Built: 1947