Skip to content

24 Balsam LanePrinceton, NJ 08540

Built 2014

Last Sale Price
$2,550,000
Last Sale Date
Jun 5, 2022

Property Information

Block8705
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page87

Building Details

Building Class21
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage4,349
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$540,000
32%
Improvement Value:$1,128,100
68%
Total Assessment$1,668,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,422+5.9%
2024$41,936+3.1%
2023$40,685+0.8%
2022$40,368+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$2,550,000
Sq Ft4,349DeedBook 6490, Page 324Recorded6/27/2022

Property Sale

Sale
$1,900,000

From:

To:

Sq Ft4,349DeedBook 6206, Page 305Recorded11/10/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 6172, Page 1816

Property Sale

Sale
$317,500
DeedBook 24910, Page 355