Skip to content

60 Balsam LanePrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Mar 8, 2022

Property Information

Block8705
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description1.5S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,095
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$542,000
71%
Improvement Value:$221,200
29%
Total Assessment$763,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,324+5.9%
2024$19,187+3.1%
2023$18,614+0.8%
2022$18,469+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000
Sq Ft2,095DeedBook 6478, Page 855Recorded3/18/2022

Property Sale

Sale
$822,000
DeedBook 6156, Page 764

Property Built

Built

Year Built: 1955