Skip to content

42 Elm RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2007

Last Sale Price
$3,575,000
Last Sale Date
Nov 30, 2012

Property Information

Block9.01
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page85

Building Details

Building Class22
Description2SF G2
Dwellings4
ZoningR1
Sq Footage7,888
Acreage1.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$608,000
22%
Improvement Value:$2,188,500
78%
Total Assessment$2,796,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$74,471+5.9%
2024$70,309+3.1%
2023$68,212+0.8%
2022$67,680+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$3,575,000
DeedBook 6161, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 2007