Skip to content

925 Lawrenceville RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2000

Last Sale Price
$1,950,000
Last Sale Date
Jul 11, 2009

Property Information

Block9101
Lot5.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description2SBR4G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,238
Acreage2.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$528,600
29%
Improvement Value:$1,297,700
71%
Total Assessment$1,826,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$48,634+5.9%
2024$45,913+4.0%
2023$44,161+0.8%
2022$43,817+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,950,000
DeedBook 6016, Page 794

Property Built

Built

Year Built: 2000