Skip to content

917 Lawrenceville RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 6, 2023

Property Information

Block9101
Lot5.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page91

Building Details

Building Class20
Description2SBR3G&POOL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,451
Acreage3.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$539,300
27%
Improvement Value:$1,422,900
73%
Total Assessment$1,962,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$52,253+5.9%
2024$49,330+3.1%
2023$47,858+1.2%
2022$47,309+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,295,000
Sq Ft6,451DeedBook 6478, Page 1632Recorded3/23/2022

Property Built

Built

Year Built: 2000