Skip to content

789 Lawrenceville RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$26,018,629
Last Sale Date
Jul 9, 2024

Property Information

Block9201
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page92

Building Details

Building Class20
Description9282 SF
Dwellings5
ZoningR1
Sq Footage8,338
Acreage12.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$660,600
27%
Improvement Value:$1,769,300
73%
Total Assessment$2,429,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$109,676+5.9%
2024$103,539+3.1%
2023$100,450+0.8%
2022$99,668+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$3,847,327
DeedBook 3111, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1920