Skip to content

960 Lawrenceville RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1930

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block9401
Lot2.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page94

Building Details

Building Class18
Description2S F
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,288
Acreage2.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$514,500
66%
Improvement Value:$265,200
34%
Total Assessment$779,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,763+5.9%
2024$19,602+3.1%
2023$19,017+0.8%
2022$18,869+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft2,288DeedBook 6427, Page 775Recorded1/15/2021

Property Built

Built

Year Built: 1930