Skip to content

950 Lawrenceville RoadPrinceton, NJ 08540

Vacant Land

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block9401
Lot2.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page94

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage2.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$541,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$541,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,407+5.9%
2024$13,601+3.1%
2023$13,195+0.8%
2022$13,092+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 6427, Page 783Recorded1/14/2021