Skip to content

204 Bullock DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Nov 24, 2024

Property Information

Block9702
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page97

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage2,003
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,500
63%
Improvement Value:$190,100
37%
Total Assessment$507,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,517+5.9%
2024$12,761+3.1%
2023$12,380+1.6%
2022$12,187+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$770,000
Sq Ft2,003DeedBook 6577, Page 82Recorded12/10/2024

Property Sale

SaleMulti
$360,000
DeedBook 4716, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1993