Skip to content

20 Benjamin Rush LanePrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Feb 19, 2010

Property Information

Block9705
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page97

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,799
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,500
61%
Improvement Value:$202,300
39%
Total Assessment$519,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,842+5.9%
2024$13,068+3.1%
2023$12,678+0.8%
2022$12,579+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 6041, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1993