Skip to content

115 Brickhouse RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$71,117
Last Sale Date
Apr 21, 1994

Property Information

Block9801
Lot3.115
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page98

Building Details

Building Class37
Description1SAS1B&B
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage588
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
16%
Improvement Value:$78,800
84%
Total Assessment$93,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,498+5.9%
2024$2,358+3.1%
2023$2,288+0.8%
2022$2,270+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$71,117
DeedBook 2801, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1993