Skip to content

122 Brickhouse RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$57,083
Last Sale Date
Jul 8, 2004

Property Information

Block9801
Lot3.122
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page98

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage672
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
25%
Improvement Value:$45,200
75%
Total Assessment$60,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,603+5.9%
2024$1,513+3.1%
2023$1,468+0.8%
2022$1,457+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$57,083
DeedBook 4791, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1993