Skip to content

211 Brickhouse RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$46,996
Last Sale Date
Apr 24, 2009

Property Information

Block9801
Lot3.211
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page98

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage674
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
32%
Improvement Value:$31,900
68%
Total Assessment$46,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,249+5.9%
2024$1,179+3.1%
2023$1,144+0.8%
2022$1,135+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$46,996
DeedBook 5996, Page 370

Property Built

Built

Year Built: 1993