Skip to content

213 Brickhouse RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1993

Owner
---
Last Sale Price
$92,235
Last Sale Date
Jan 31, 2025

Property Information

Block9801
Lot3.213
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page98

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage674
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
17%
Improvement Value:$71,000
83%
Total Assessment$86,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,290+5.9%
2024$2,162-1.1%
2023$2,185+0.8%
2022$2,168+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$92,235
Sq Ft674DeedBook 6582, Page 882Recorded2/7/2025

Property Sale

Sale
$104,377
Sq Ft674DeedBook 6454, Page 767Recorded8/27/2021

Property Sale

Sale
$94,792

From:

To:

Sq Ft674DeedBook 6318, Page 1322Recorded2/28/2018

Property Sale

Sale
$86,175
DeedBook 5837, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1993