Skip to content

414 Brickhouse RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$72,760
Last Sale Date
Feb 26, 2021

Property Information

Block9801
Lot3.414
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page98

Building Details

Building Class37
Description1B1B-B1
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage588
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
25%
Improvement Value:$45,000
75%
Total Assessment$60,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,598+5.9%
2024$1,508+88.3%
2023$801+1.0%
2022$793+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$72,760
Sq Ft588DeedBook 6444, Page 464Recorded6/10/2021

Property Sale

Sale
$32,690
DeedBook 2786, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1993