Skip to content

415 Brickhouse RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$77,175
Last Sale Date
Nov 1, 2023

Property Information

Block9801
Lot3.415
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page98

Building Details

Building Class37
Description1SAS1B1B-A-1
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage420
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
28%
Improvement Value:$39,400
72%
Total Assessment$54,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,449+25.6%
2024$1,154+3.1%
2023$1,120+0.8%
2022$1,111+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$77,175
Sq Ft420DeedBook 6543, Page 29Recorded12/8/2023

Property Sale

Sale
$43,529
DeedBook 4842, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1993