Skip to content

515 Brickhouse RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Sep 27, 2023

Property Information

Block9801
Lot3.515
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page98

Building Details

Building Class39
Description1SFRAS2BR2BWOB
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,352
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
35%
Improvement Value:$278,500
65%
Total Assessment$428,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,892+5.9%
2024$10,282+3.8%
2023$9,907+0.8%
2022$9,830+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$735,000
Sq Ft1,352DeedBook 6536, Page 1634Recorded10/3/2023

Property Sale

Sale
$620,000
Sq Ft1,352DeedBook 6505, Page 417Recorded10/31/2022

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 5080, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1993