Skip to content

518 Brickhouse RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$612,500
Last Sale Date
Dec 7, 2022

Property Information

Block9801
Lot3.518
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page98

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,296
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
43%
Improvement Value:$202,900
57%
Total Assessment$352,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,398+5.9%
2024$8,872+3.1%
2023$8,607+0.8%
2022$8,540+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$612,500
Sq Ft1,296DeedBook 6510, Page 543Recorded12/21/2022

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 2836, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1993