Skip to content

524 Brickhouse RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Aug 16, 2023

Property Information

Block9801
Lot3.524
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page98

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,827
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
32%
Improvement Value:$313,200
68%
Total Assessment$463,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,335+21.7%
2024$10,139+3.1%
2023$9,836+0.8%
2022$9,760+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000
Sq Ft1,827DeedBook 6532, Page 1398Recorded8/29/2023

Property Sale

Sale
$142,650
DeedBook 2722, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1993