Skip to content

611 Brickhouse RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Oct 8, 2013

Property Information

Block9801
Lot3.611
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page98

Building Details

Building Class39
Description1SAS2B2BDORCH1
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,296
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
40%
Improvement Value:$228,000
60%
Total Assessment$378,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,066+5.9%
2024$9,503+3.1%
2023$9,219+0.8%
2022$9,148+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 6180, Page 1717Recorded10/16/2013

Property Built

Built

Year Built: 1993