Skip to content

622 Brickhouse RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$150,535
Last Sale Date
Feb 9, 1994

Property Information

Block9801
Lot3.622
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page98

Building Details

Building Class39
Description2B2BAL1656SF
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,644
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
42%
Improvement Value:$207,100
58%
Total Assessment$357,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,510+5.9%
2024$8,977+3.7%
2023$8,654+0.8%
2022$8,586+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,535
DeedBook 2777, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1993