Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
Mercer Rd(Block 9902 Lot 13)Princeton, NJ 08540
Vacant Land
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 10, 2009
Property Information
Block9902
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page99
Building Details
Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.88
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$169,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$169,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $4,500 | -7.7% |
| 2024 | $4,877 | +3.1% |
| 2023 | $4,732 | +0.8% |
| 2022 | $4,695 | +2.0% |
Property History
No events match the selected filters.