Skip to content

369 Mercer RdPrinceton, NJ 08540

Built 1956

Last Sale Price
$733,000
Last Sale Date
May 21, 2004

Property Information

Block9902
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page99

Building Details

Building Class17
Description1SFR2G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage1.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,000
58%
Improvement Value:$264,200
42%
Total Assessment$629,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,756-0.8%
2024$16,889+3.1%
2023$16,385+0.8%
2022$16,258+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$733,000
DeedBook 4832, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1956