Skip to content

80 Summerhill RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1953
Commercial

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Oct 17, 2025

Property Information

Block100
Lot9.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class10
DescriptionCONVENTIONAL
Dwellings1
ZoningHC2
Sq Footage2,021
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,800
36%
Improvement Value:$87,100
64%
Total Assessment$136,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,435+2.8%
2024$15,986+3.3%
2023$15,475+0.2%
2022$15,452+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$850,000

To:

DeedBook 19864, Page 973

Property Built

Built

Year Built: 1953