Skip to content

578 State Route 18East Brunswick, NJ 08816

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Mar 23, 2005

Property Information

Block107
Lot11.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class10
DescriptionSVC GARAGE
Dwellings1
ZoningHC2
Sq Footage1,215
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,800
66%
Improvement Value:$30,800
34%
Total Assessment$90,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,877+2.8%
2024$10,579+3.3%
2023$10,241+0.2%
2022$10,226+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft1,215DeedBook 5474, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1960