Skip to content

159 Prigmore StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 30, 2018

Property Information

Block107
Lot43.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class---
DescriptionCONV
Dwellings1
ZoningHC2
Sq Footage424
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,700
49%
Improvement Value:$17,700
51%
Total Assessment$34,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,130+2.8%
2024$4,017+3.3%
2023$3,889+0.2%
2022$3,883+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$16,712

From:

To:

Sq Ft424DeedBook 6296, Page 22NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/21/2011

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 4258, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1930