Skip to content

3 South DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1967

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Sep 13, 2023

Property Information

Block10
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0102

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,868
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,600
32%
Improvement Value:$92,100
68%
Total Assessment$134,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,171+2.8%
2024$15,729+3.3%
2023$15,226+0.2%
2022$15,204+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$800,000

To:

DeedBook 19313, Page 648

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

DeedBook 4137, Page 883Recorded3/29/1994

Property Built

Built

Year Built: 1967