Skip to content

27 Marietta StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1930

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Apr 19, 2021

Property Information

Block111
Lot1.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage560
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
28%
Improvement Value:$38,400
72%
Total Assessment$53,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,411+2.8%
2024$6,236+54.5%
2023$4,036+0.2%
2022$4,029+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$262,000

To:

Sq Ft560DeedBook 18424, Page 137

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft560DeedBook 6359, Page 12NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/15/2012

Property Sale

Sale
$65,000

To:

Sq Ft560DeedBook 4360, Page 231

Property Sale

Sale
$68,000

Property Built

Built

Year Built: 1930