Skip to content

23 Marietta StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1930

Last Sale Price
$51,000
Last Sale Date
Jun 21, 1994

Property Information

Block111
Lot4.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,416
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,500
27%
Improvement Value:$48,500
73%
Total Assessment$66,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,923+2.8%
2024$7,707+3.3%
2023$7,461+0.2%
2022$7,449+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$51,000

To:

Sq Ft1,416DeedBook 4149, Page 485

Property Built

Built

Year Built: 1930