Skip to content

150 Joseph StEast Brunswick, NJ 08816

Built 2003

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jul 4, 2003

Property Information

Block112
Lot49.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage3,334
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,800
21%
Improvement Value:$116,000
79%
Total Assessment$146,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,623+2.8%
2024$17,142+3.3%
2023$16,594+0.2%
2022$16,569+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft3,334DeedBook 5216, Page 493

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 5073, Page 12