Skip to content

154 Joseph StEast Brunswick, NJ 08816

Built 2003

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Nov 12, 2009

Property Information

Block112
Lot53.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage3,262
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,800
22%
Improvement Value:$111,500
78%
Total Assessment$142,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,083+2.8%
2024$16,616+3.3%
2023$16,086+0.2%
2022$16,061+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft3,262DeedBook 6108, Page 200

Property Sale

Sale
$487,000
DeedBook 5231, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 5073, Page 27