Skip to content

163 Old Bridge TpkeEast Brunswick, NJ 08816

Built 1939

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 2, 2023

Property Information

Block113
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage3,254
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,000
28%
Improvement Value:$81,300
72%
Total Assessment$112,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,482+2.8%
2024$13,113+3.3%
2023$12,694+0.2%
2022$12,675+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1939