Skip to content

25 Arthur StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 1, 2022

Property Information

Block117
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2DG
Dwellings1
ZoningHC2
Sq Footage1,378
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,200
44%
Improvement Value:$44,000
56%
Total Assessment$78,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,388+2.8%
2024$9,131+3.3%
2023$8,840+0.2%
2022$8,826+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$310,000

To:

DeedBook 6388, Page 708

Property Built

Built

Year Built: 1920