Skip to content

4 South DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1991

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Apr 24, 1990

Property Information

Block11
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0102

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,974
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,000
21%
Improvement Value:$90,200
79%
Total Assessment$114,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,710+2.8%
2024$13,335+3.3%
2023$12,909+0.2%
2022$12,890+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

Sq Ft2,974DeedBook 3850, Page 81Recorded4/25/1990