Skip to content

113 Old Bridge TpkeEast Brunswick, NJ 08816

Built 1926

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
May 28, 2020

Property Information

Block122
Lot7.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class---
DescriptionCONV 2DG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,338
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,400
41%
Improvement Value:$37,200
59%
Total Assessment$62,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,515+2.8%
2024$7,310+3.3%
2023$7,076+0.2%
2022$7,066+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

DeedBook 17935, Page 736

Property Sale

Sale
$317,500

From:

To:

Sq Ft1,338DeedBook 5752, Page 775Recorded11/28/2006

Property Built

Built

Year Built: 1926