Skip to content

1 Mihalichko AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1990

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Mar 16, 2018

Property Information

Block130
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,632
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,500
19%
Improvement Value:$113,400
81%
Total Assessment$139,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,795+2.8%
2024$16,336+3.3%
2023$15,814+0.2%
2022$15,791+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

To:

Sq Ft2,632DeedBook 17193, Page 327

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

DeedBook 4590, Page 811Recorded12/29/1998

Property Sale

Sale
$211,000

From:

To:

DeedBook 4533, Page 395Recorded8/25/1998

Property Sale

Sale
$268,000

From:

To:

Recorded1/22/1990

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 3832, Page 649

Property Built

Built

Year Built: 1990