Skip to content

9 Lauretta DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1952

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
May 9, 2003

Property Information

Block131.01
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2101

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,510
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,500
38%
Improvement Value:$48,800
62%
Total Assessment$79,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,420+3.2%
2024$9,131+3.4%
2023$8,827+0.1%
2022$8,815+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,510DeedBook 5190, Page 674

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4687, Page 716

Property Built

Built

Year Built: 1952