Skip to content

53 Race Track RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1952

Last Sale Price
$129,000
Last Sale Date
Sep 28, 1989

Property Information

Block131.02
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2101

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,622
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,100
42%
Improvement Value:$41,700
58%
Total Assessment$71,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,755+3.1%
2024$8,494+3.3%
2023$8,219+0.1%
2022$8,207+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$129,000

To:

Sq Ft1,622DeedBook 3810, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1952