Skip to content

51 Race Track RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2020

Property Information

Block131.02
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2101

Building Details

Building Class---
DescriptionCONV 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,510
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,100
32%
Improvement Value:$44,800
68%
Total Assessment$65,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,036+3.1%
2024$7,796+3.3%
2023$7,544+0.1%
2022$7,533+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,510DeedBook 6540, Page 876NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/30/2014

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 32560, Page 475

Property Built

Built

Year Built: 1952