Skip to content

9 Susan LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1952

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 8, 2007

Property Information

Block131.03
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2101

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,212
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,600
43%
Improvement Value:$34,300
57%
Total Assessment$59,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,304+3.1%
2024$7,086+3.3%
2023$6,857+0.1%
2022$6,847+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,212DeedBook 5833, Page 573

Property Built

Built

Year Built: 1952