Skip to content

15 Susan LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1952

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Nov 25, 2020

Property Information

Block131.03
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2101

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,692
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,100
29%
Improvement Value:$55,500
71%
Total Assessment$78,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,584+3.1%
2024$9,298+8.9%
2023$8,539+0.1%
2022$8,528+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,692DeedBook 18212, Page 1043

Property Sale

Sale
$115,500
DeedBook 4225, Page 734

Property Built

Built

Year Built: 1952